A SÖRRŐL

A több száz sörmárka közül szinte mindegyiknek ugyanaz a négy elem az alapanyaga. A maláta, a komló, az élesztő és a víz. Ezen alapanyagok fajtáinak kiválasztása határozza meg a kész sör jellegét, ízét, színét és erejét.two-types-of-beer-1978012_1920.jpgFotó: https://pixabay.com/

Maláta

A sör legfontosabb alapanyaga a malátázott árpa. De nem csak árpát lehet felhasználni, hanem búzát, zabot, vagy akár rozst is. A malátázott árpát először vízbe áztatja a malátakészítő, majd egy meleg helyiségben elteríti. Ez csírázást fog eredményezni, ami által a szemekben aktiválódnak bizonyos enzimek és a magban lévő keményítőt cukorrá és fehérjévé alakítják. Ez után következik a gabona szárítása, ezzel megakadályozva, hogy a magból növény legyen. Az, hogy a malátázás folyamatát hogyan végezzük el, nagymértékben befolyásolja majd a készített sör ízét, színét és aromáját. Malátafajták: aranymaláta, világos maláta, csokoládémaláta, kristálymaláta, bajor maláta, búzamaláta, bécsi maláta, feketemaláta.

Komló

A sör legfontosabb fűszere több mint 1000 éve a komló. Természetesen a komlón kívül még sokféle növényt, fűszert használnak a sör ízesítésére, de tény, hogy a komló virága a sör legrégibb fűszere. A komló mérsékelt égövön termő kétlaki növény, amelynek csak a nőivarú virágát használják sörfőzéshez. Ez adja a sör jellegzetes keserű aromáját.

Élesztő

A XV. századig a serfőzők nem ismerték az élesztő jelenségét és működésmódját. A különböző alapanyagokból összeálló édes lé úgy erjedt meg, mint a lehullott gyümölcs. Ezeket a söröket nevezzük ma spontán erjesztésű söröknek. Egy dán tudós, Emil Hansen fejtette meg a rejtélyt. Rájött, hogy a sör tartósságának eltérései az alacsony hőmérsékletű erjesztésnek és a sörléhez hozzáadott élesztőnek köszönhető. Az élesztő nem más, mint egy egysejtű organizmus, amely a cukrot alkohollá és szén-dioxiddá bontja. Ez az alapanyag határozza meg a kész sör jellegét.

Víz

 A hagyományos sörök 85-95%-a víz, amelynek összetétele jelentősen befolyásolja a sör ízét. A sörfőzéshez használt vizet kutak, források, valamint vízművek szolgáltatják, amely folyókból és a talajból szerzi a vizet. A víz minősége és összetétele különböző területeken más-más lehet. A sör jellegét pedig elsősorban a vízben található ásványok és sók határozzák meg. A kemény víz ideális az ale típusú sörökhöz, a lágy víz pedig a lager típusú sörök gyártásához megfelelő. A sörfőzdékben sok eljárást ismernek arra, hogyan változtassák meg a rendelkezésükre álló víz jellegét az egyes sörfajtáknak megfelelően.

Forrás:www.sorszovetseg.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://kisoroszigasztro.blog.hu/api/trackback/id/tr6214580486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

KISOROSZI GASZTRO

Friss topikok

Címkék

Bor (8) Étel (2) Hírek (2) Kávé (2) Pálinka (1) Rácz Fogadó (2) Sör (7) Tea (2) Termelő (5) Üdítő (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása